Благата вест - Благовещение

„Днес се постави начало на нашето спасение“

Христовата Църква предлага на своите чеда духовните блага, които Бог дава на живеещите според Неговата воля и чрез които човек може да се спаси. Чрез Църквата, която е крепило на истината, ставаме наследници на вечен живот в царството Божие.

Но рядко си задаваме въпроса: какво в същност представлява тя, кога и как ни е дадена. Календарът, който е нареден от Църквата, ни помага да си отговорим на тези въпроси. Празниците през годината и богослужбите свързани с тях, помагат на християнина, та и когато няма достатъчно време, поради житейски грижи, да не се откъсва прекомерно от „Словото на живота“.



На 25 март всяка година честваме празника „Благовещение“, ден в който Църквата пее: „Днес се постави началото на нашето спасение“.

Спасение!? Спасявани биват ония които са в опасност. На морският плаж, където се къпят много хора има специално назначени плувци, „спасители“, та когато някой започне да се дави, поради неумение да плува или друга някоя причина да го спасят. Когато избухне пожар някъде на помощ идват пожарникарите за да потушат огъня и да спасят хората, ако са застрашени от изгаряне или задушаване.

Когато човек се почувства зле и не може сам или чрез своите близки да се справи с проблема, тогава се обажда на „Бърза помощ“ и лекарски екип пристига за да помогне и живота да бъде защитен.Ние, хората сме смъртни. Всеки се бои от смъртта и гледа да я избегне, защото сме създадени за вечен живот и инстинктивно бягаме от смъртта.Кой ще ни спаси от нея, може ли да има спасение от нея? А пък Светото Писание говори и за духовна смърт, която е по-страшна от телесната, защото е вечна. Свети Йоан Богослов, в книга Откровение, когато говори за свършека на света, съобщава Божиите думи: „Който побеждава, ще наследи всичко и ще му бъда Бог, а той ще Ми бъде син.

А на страхливи и неверни, на мръсници и убийци,на блудници и магьосници, на идолослужители и на всички лъжци, делът им е езерото, което гори с огън и жупел; то е втора смърт“. /Откр.21:7-8/Кой ще ни спаси от греха, който причинява духовната смърт? Само Господ - Изворът на живота, може да ни спаси от силата на греха и от смъртта. От обич към нас грешните и слаби човеци Бог изпраща Своя Единороден Син да се въплъти и стане човек, да ни съобщи Божията воля, да даде пример на жертвена любов и да вземе върху Себе Си бремето на нашите грехове, като ги прикове на кръста за да се спасим.

С възкресението Си Той победи смъртта, та според Неговите думи – всеки който повярва в Него да не погине, а да има живот вечен. /Йоан3:16/ Това е спасението за което става дума в църковните песни и молитви.В евангелското четиво на празника се казва,как архангел Гавраил се яви на пресвета Дева Мария и и възвестил:„Радвай се благодатна Господ е с тебе; благословена си ти между жените…Ето ти ще заченеш в утробата, ще родиш Син и ще го наречеш с името Иисус…Дух Свети ще слезе върху ти и силата на Всевишния ще те осени; затова и Светото, Което ще се роди от тебе, ще се нарече Син Божи“. /Лук.1:28,31,35/

Смирената девица Мариам, винаги покорна на Божията воля, рекла: „Ето рабинята Господня, нека ми бъде по думата ти“. /Лук.2:38/ От това време Бог приема човешко естество и се поставило началото на нашето спасение, което Църквата възпява.След раждането на Спасителя, кръщението Му, проповедта Му, страданията Му на кръста,възкресението и възнесението; на Петдесетница обещания Дух Светий слиза над апостолите и учениците Христови и се основава Църквата, за която Иисус казал, че ще пребъде до свършека на света и че портите адови няма да и надделеят. /Мат.16:18/ Така с въплъщаването, живота и делото на Господ Иисус Христос, се извършва нашето спасение в светата Църква, на която Той е Глава и пребъдва винаги в нея.

Много столетия са изминали от времето, когато гласът на ангела донесе благата вест. Годините се нижат, но гласа остава. И ние чуваме този глас,чуваме го ясен и отчетлив, и той ни говори: Радвайте се, че Бог не е оставил света. Син Божий винаги присъства във времето като Примирител на враждуващите, като Утешител на скърбящите,като Освободител на измъчените и поробените,като Лекар на болните и страдащите.Истините, които ни съобщава този празник ни карат да величаем Пресветата Дева Мария, като я възпяваме с гласа на архангел Гавриил: Радвай се благодатна, Господ е с тебе. До и се молим да не ни лишава от своята закрила като човеколюбива майка на всички нас, които нейният Син нарича Свои братя.

Да благодарим на Бога задето ни е удостоил да бъдем в Неговата Църква, за да се усъвършенстваме духовно, за да станем наследници на вечен живот, приготвен за ония, които изпълняват Божията воля. Амин.

Свети отци на православието

Жития на светци

  • Официален сайт на Софийска епархия
  • Богоносци
  • ДОБРОЛЮБИЕ
  • Лествица
  • ПОКЛОННИЧЕСКО-ПРОСВЕТЕН ЦЕНТЪР Св.Йоан Рилски
  • ПРАВОСЛАВИЕ
  • ВЕРОУЧЕНИЕ ЗА УЧИТЕЛИ И УЧЕНИЦИ
  • АУДИО БИБЛИЯ
  • ВСЕМИРНО ПРАВОСЛАВИЕ
  • ОФИЦИАЛЕН САЙТ НА СВ.СИНОД НА БЪЛГАРСКАТА ПРАВОСЛАВНА ЦЪРКВА - БЪЛГАРСКА ПАТРИАРШИЯ
  • ПРАВОСЛАВЕН СВЯТ