ПРОПОВЕД В ДЕНЯ НА СВЕТИ ИГНАТИЙ БОГОНОСЕЦ

Апостолите Христови веднъж спорели помежду си кой от тях е най-голям. Иисус Христос, като чул за какво спорят, повикал едно дете, прегърнал го, поставил го сред тях и казал: “Ако не се обърнете и не станете като деца, няма да влезете в Царството небесно. Който се смири като това дете, той е по-голям в Царството небесно. И който приеме едно такова дете в Мое име, Мене приема”. /Мат.18:2-5/ Върху това дете в прегръдките на Спасителя, пребъдвала Божията благодат. Според преданието това дете е св. Игнатий Богоносец, който на младини бил ученик на св.Йоан Богослов, а след това станал епископ на Антиохийската църква.. Като такъв той се удостоил да приеме мъченически венец за Христа. Ставайки епископ на Антиохия, св.Игнатий мъдро ръководил паството си, без да жали трудове и грижи, като проявявал във всичко апостолска ревност. Словото Божие било непрекъснато в устата му и мнозина слушайки го пожелавали да станат християни.



Още приживе епископът бил толкова одухотворен, че неговите съвременници започнали да го наричат Богоносец. Търсейки непознати форми за събуждане на интерес на хората към богослужението, което извършвал, св.Игнатий за пръв път въвел в Антиохия антифонното клиросно пеене, което по-късно било възприето и от другите християнски църкви. По случай на военните победи на император Траян /98 – 117/ в Антиохия били устроени всенародни тържества и веселия. Християните странели от тези изяви, защото те били свързани с езически обреди.

За това съобщили на императора, обвинявайки св.Игнатий за основен враг на езическите богове. Траян, като пристигнал в Антиохия, се поинтересувал къде е този човек. Епископът веднага бил представен на императора. Последния започнал да убеждава Игнатий да се отрече от вярата си и да похули Христос. Но всички увещание Богоносецът отговарял, че за него е по-добре да страда и умре за Христа, отколкото, като се отрече от Него, да живее във временно охолство и почести, погубвайки по този начин безсмъртната си душа. Императорът, като се убедил че усилията му са напразни осъдил св.Игнатий на смърт. Присъдата трябвало да бъде изпълнена в Рим и епископът зрелищно да бъде разкъсан от лъвовете на арената в амфитеатъра, за поука на тези, които не се съобразяват с волята на императора. От Антиохия, Траян тръгнал на нов поход, а Игнатий окован във вериги се отправил за Рим. Пътя бил дълъг и уморителен. Минавало се през редица градове и навсякъде светецът продължавал да проповядва за Христа.

В Смирна, където се наложило да останат по-дълго време, Игнатий се срещнал със св.Поликарп, също ученик на св.Иоан Богослов. От тук той написал послания до църквите – Ефеска, Магнезийска, Тралийска и Римска. В тия послания авторът излага истинското християнско учение. На Ефеските християни той пише: “Аз не ви заповядвам като такъв, които има власт, понеже, макар и да съм свързан с Христа, не съм съвършен в Христа. Аз сега току-що начевам да бъда Негов ученик, за да ви говоря като учител. Подкрепете ме чрез вашата вяра, вашето търпение. Любовта ми към вас ме подбужда да ви пиша и да ви моля да следвате пътя Господен”. В писанията си св. Игнатий убеждава християните да пазят помежду си единодушие и любов, да слушат своите пастири и да се пазят от лъжеучения. По пътя за Рим светецът пише и известното си послание до Поликарп в което му дама наставления за задълженията на епископа. Бог дарувал на св. Игнатий сили смело да срещне ужасната смърт. Преди изпълнението на присъдата, обръщайки се към народа, то с висок глас казал:

“Знайте, римски граждани, че не за злодеяния и престъпления съм осъден на смърт, а за моя Бог, от чиято любов съм завладян и към Когото непрестанно се стремя”. 

Едва успял да каже последното си слово и освирепелите от глад животни се нахвърлили и разкъсали тялото на светеца. Християните събрали останките и по-късно ги пренесли в Антиохия. Свети Игнатий Богоносец остава в съзнанието на християните, като силен и дръзновен застъпник пред престола на Всевишния, за всички, които го почитат и служат на Христа, Когото той носеше през целия си живот в сърцето си.

Свети отци на православието

Жития на светци

  • Официален сайт на Софийска епархия
  • Богоносци
  • ДОБРОЛЮБИЕ
  • Лествица
  • ПОКЛОННИЧЕСКО-ПРОСВЕТЕН ЦЕНТЪР Св.Йоан Рилски
  • ПРАВОСЛАВИЕ
  • ВЕРОУЧЕНИЕ ЗА УЧИТЕЛИ И УЧЕНИЦИ
  • АУДИО БИБЛИЯ
  • ВСЕМИРНО ПРАВОСЛАВИЕ
  • ОФИЦИАЛЕН САЙТ НА СВ.СИНОД НА БЪЛГАРСКАТА ПРАВОСЛАВНА ЦЪРКВА - БЪЛГАРСКА ПАТРИАРШИЯ
  • ПРАВОСЛАВЕН СВЯТ