За любовта към Бога

За любовта към Бога

Свети Игнатий Брянчанинов

 
 
Обичай Бога така, както Той е заповядал, а не така, както мислят че Го обичат самозаблудените мечтатели.Не си съчинявай възторзи, не привеждай нервите си в движение, не се разгорещявай с веществен пламък, с пламъка на твоята кръв. Жертва, благоприятна на Бога, е смирението на сърцето, съкрушението на духа. Бог с гняв се отвръща от жертвата, принасяна със самонадеяност, с гордо мнение за себе си, дори и тази жертва да е всесъжение. Гордостта привежда нервите в движение, разгорещява кръвта, възбужда мечтателността, оживява падналия живот; а смирението успокоява нервите, укротява движението на кръвта, унищожава мечтателността, умъртвява падналия живот, оживява живота в Христа Иисуса."Послушанието пред Господа е по-добро от жертва, и покорството - по-добро от овнешка тлъстина", казвал пророкът на израилския цар, дръзнал да принесе на Бога неправилна жертва (Царств. 15:22): желаейки да принесеш на Бога жертва на любов, не я принасяй своеволно, по необмислено влечение; принеси я със смирение, в това време и на това място, когато и където е заповядал Господ.Духовното място, на което единствено е заповядано да принасяме духовни жертви, е смирението.Господ вярно и точно е отбелязал признаците на обичащия и необичащия. Той е казал: "ако някой Ме люби, ще спази Словото Ми. Който Ме не люби, не спазва Словата Ми" (Йоан 14:23, 24).
 
Ти искаш да се научиш на Божията любов? Отдалечавай се от всяко дело, слово, помисъл, усещане, забранени от Евангелието. С твоята вражда против греха, толкова ненавистен за всесветия Бог, покажи и докажи своята любов към Господа. Съгрешенията, в които се случи да паднеш поради немощ, веднага лекувай с покаяние. Но по-добре се старай да не допускаш себе си и тези съгрешения чрез строга бдителност над себе си.Искаш да се научиш на Божията любов? Старателно изучавай заповедите на Господа в Евангелието и се стреми да ги изпълняваш на дело, стреми се да превърнеш Евангелските добродетели и навици в свои качества. На любещия е присъщо с точност да изпълнява волята на любимия. "Но аз обичам Твоя закон повече от злато, и то от чисто злато. Всички Твои заповеди - всички признавам за справедливи; всички пътища на лъжата мразя" (Пс. 118:12, 128), казва пророкът. Такова поведение е необходимо за запазване на верността към Бога. Верността е задължително условие за любовта. Без това условие любовта се разтрогва.
 
С постоянното отклоняване от злото и изпълнение на Евангелските добродетели - в това се състои цялото Евангелско нравоучение - достигаме Божията любов. Със същото средство пребиваваме в любов към Бога: "Ако спазите Моите заповеди, ще пребъдете в любовта Ми (Йоан 15:10), е казал Спасителят.Съвършенството на любовта се състои в съединяване с Бога; преуспяването в любовта е свързано с необяснимо духовно утешение, наслаждение и просвещение. Но в началото на подвига ученикът на любовта трябва да устои жестоката борба със самия себе си, със своето дълбоко повредено естество: злото, сродило се с естеството чрез грехопадението, е станало закон за него, воюващ и въставащ против Божия закон, против закона на святата любов.
 
Любовта към Бога се основава на любовта към ближния. Когато в теб се изглади паметозлобието, тогава ти си близо до любовта.Когато сърцето ти бъде осенено от чистия, благодатен мир към цялото човечество: тогава ти си при самите врати на любовта.Но тези врати се отварят само от Светия Дух. Любовта към Бога е дар Божий в човека, подготвил се за приемането на този дар с чистота на сърцето, ума и тялото. Според степента на подготвеност е и степента на дара, защото Бог е справедлив в Своята милост.Любовта към Бога е изцяло духовна: "роденото от плътта е плът, а роденото от Духа е дух" (Йоан. 3:6): плътската любов, като пораждана от плътта и кръвта, има веществени, тленни свойства. Тя е непостоянна, изменчива: нейният огън е изцяло в зависимост от веществото.
 
Слушайки от писанието, че нашият Бог е огън (Евр. 12:29), че любовта е огън, и усещайки в себе си огъня на естествената любов, не мисли, че този огън е бил един и същ. Не! Тези огньове са враждебни един на друг (Лествица, слово 3, 15). "Да служим благоугодно Богу с благоговение и страх, защото нашият Бог е огън, който изтребя" (Евр. 12:28, 29).Естествената любов, падналата любов, разгорещява кръвта на човека, привежда нервите му в движение, възбужда мечтателността; а святата любов разхлажда кръвта, успокоява и душата, и тялото, привлича вътрешния човек към молитвено мълчание, потопява го в упоението на смирението и духовната сладост.Много подвижници, приели естествената любов за Божествена, са разгорещявали кръвта си, разгорещили са и мечтателността. Състоянието на разгорещеност много лесно преминава в състояние на изстъпление. Мнозина от намиращите се в разгорещеност и изстъпление са се смятали за изпълнени с благодат и святост, а всъщност са били нещастни жертви на самопрелъстяването.В Западната Църква е имало много такива подвижници, откакто тя е паднала в папизма, в който на човека богохулно се приписват Божески свойства, подобаващи и свойствени на единия Бог; много от тези подвижници са написали книги от своето разгорещено състояние, в което намиращата се в изстъпление самозаблуда им се представяла като божествена любов, в която разстроеното им въображение рисувало множество видения, лъстящи тяхното самолюбие и гордост.Сине на Източната Църква! Избягвай четеното на такива книги, избягвай следването на наставленията на самозаблудените. Ръководейки се от Евангелието и от Светите Отци на истинната Църква, възлизай със смирение към духовната висота на Божествената любов посредством изпълнението на Христовите заповеди.
 
Твърдо знай, че любовта към Бога е висш дар на Светия Дух, а човек може само да се подготви с чистота и смирение за приемането на този велик дар, чрез който се изменят и умът, и сърцето, и тялото.Напразен е трудът, безплоден и вреден е той, когато искаме преждевременно да открием в себе си високи духовни дарования: тях ги дава милосърдният Бог в свое време на постоянните, търпеливи, смирени изпълнители на Евангелските заповеди. Амин.

Свети отци на православието

Жития на светци

  • Официален сайт на Софийска епархия
  • Богоносци
  • ДОБРОЛЮБИЕ
  • Лествица
  • ПОКЛОННИЧЕСКО-ПРОСВЕТЕН ЦЕНТЪР Св.Йоан Рилски
  • ПРАВОСЛАВИЕ
  • ВЕРОУЧЕНИЕ ЗА УЧИТЕЛИ И УЧЕНИЦИ
  • АУДИО БИБЛИЯ
  • ВСЕМИРНО ПРАВОСЛАВИЕ
  • ОФИЦИАЛЕН САЙТ НА СВ.СИНОД НА БЪЛГАРСКАТА ПРАВОСЛАВНА ЦЪРКВА - БЪЛГАРСКА ПАТРИАРШИЯ
  • ПРАВОСЛАВЕН СВЯТ