В памет на свети Павел, епископ Неокесарийски

Светият наш отец Павел, епископ Неокесарийски, дотолкова се прославил с добродетелите си, че името му станало известно на Ликиний, който царувал тогава в Никомидия. Ликиний започнал жестоко гонение срещу християните и изискал да доведат свети Павел при него. Когато пратениците преставили светеца пред съда на царя, преди всичко се опитали да му подействат със заплахи, като го измъчвали с глад, а след това започнали да го бият. Светият мъжествено претърпял това и всички се удивлявали на търпението му. После го подложили на друго изтезание: един ковач поставил нажежен железен обръч върху дланите на светеца, стегнали със скоби двете му ръце и ги държали така, докато желязото изстинало. От това жилите на ръцете му се свили и умъртвили, така че пръстите му не можели вече нито да се свиват, нито да се изправят. След това вързали преподобния и го отвели към брега на река Ефрат. Там го затворили в тъмница.
 
Когато императорът Константин Велики оставил Рим и окончателно се възцарил на Изток, в указ по този случай изразил желание всички негови поданици да бъдат християни. На всички, които били в изгнание или заточение заради името Христово, била дарувана свобода и всеки се върнал в родното си място. Тогава и светият наш отец Павел, също пуснат на свобода, заел отново светителския си престол и просиял с благочестие, както и преди, когато още бил отшелник. Той присъствал заедно с останалите 318 свети отци на Първия Вселенски Събор в Никея. Свети Павел там бил един от онези, които носели на тялото си раните на Господа Иисуса: от присъстващите на Събора отци някои били лишени от ръце, други от уши, трети от носове, четвърти от очи, или имали някаква друга повреда по тялото. Едни претърпели заради Христа бой, чупене на кости, смазване на ставите, други понесли изгаряне и стъргане на тялото. Сред тях и блаженият Павел бил доброчестен страдалец за Христовата вяра, тъй като имал по себе си белези от бой с пръчки, а светите му ръце били изгорени и не можел да си служи с тях. Съборът бил свикан против еретика Арий, който бил предаден от Божествения съд на проклятие. След събора светите отци се представили пред царя. Блаженият цар Константин взел ръцете на свети Павел и като ги целунал, допрял ги до очите си и до тялото си и казал:
- Велика радост за нас е да приветстваме този, който така пострада за Христос, нашия Бог, и да целуваме неговите изгорени ръце.
Блаженият Павел се завърнал в своя град на светителската катедра и след много години управление на паството, с мир преминал при Господа.

Всички жития за месец Декември »

Свети отци на православието

Жития на светци

  • Официален сайт на Софийска епархия
  • Богоносци
  • ДОБРОЛЮБИЕ
  • Лествица
  • ПОКЛОННИЧЕСКО-ПРОСВЕТЕН ЦЕНТЪР Св.Йоан Рилски
  • ПРАВОСЛАВИЕ
  • ВЕРОУЧЕНИЕ ЗА УЧИТЕЛИ И УЧЕНИЦИ
  • АУДИО БИБЛИЯ
  • ВСЕМИРНО ПРАВОСЛАВИЕ
  • ОФИЦИАЛЕН САЙТ НА СВ.СИНОД НА БЪЛГАРСКАТА ПРАВОСЛАВНА ЦЪРКВА - БЪЛГАРСКА ПАТРИАРШИЯ
  • ПРАВОСЛАВЕН СВЯТ