Житие на преподобния наш отец Димитрий Бесарабовски

Преподобният Димитрий се родил в село Басарбово, което се намира на 8-9 километра от град Русе. Свети Паисий Хилендарски в своята “Славянобългарска история” сочи 1685 г. като вероятна година на смъртта му.
 
Според свети Паисий той бил цивилно лице. Живеел просто. Имал няколко овце. Засадил си малко лозе до реката. Там си направил и малка колиба и прекарал целия си живот като самотник. Угодил на Бога със светия си живот. На същото място умрял и бил погребан. По-късно Бог открил на някои благочестиви християни светите му мощи, които били пренесени в село Басарбово. Така с простото си благочестиво житие свети Димитрий просиял всред българския народ и Бог го прославил посмъртно с много чудеса от светите му мощи и в негово име.
 
Според румънския синаксар той бил селски пастир на животни. Бил с чувствителна съвест и имал страх Божий. Веднъж, като водел животните из полето, по невнимание стъпкал едно птиче гнездо с малките птиченца. Този случай така му подействал, че за наказание три години не обул виновния си крак ни лете, ни зиме.
 
Друго предание говори, че бил женен, но без деца. Подир смъртта на жена си той постъпил в пещерния манастир при родното си село, дето и бил постриган за монах. Подвизавал се така усърдно, щото възпитал в душата си всички възвишени добродетели на истински монах. Като предвидял смъртта си, излязъл от манастира, легнал между два камъка на брега на реката Лом и там предал душата си на Бога. След време паднал пороен дъжд и водата свлякла в реката светите мощи на преподобния заедно с двата камъка. Мощите лежали известно време във водата, докато преподобният се явил на една бесновата девица в Басарбово и казал, че ще я излекува, ако извади мощите му от реката. Така мощите били извадени и положени в селската църква. Бесноватата девица била излекувана и много други болни получавали от тях благодатно изцеление.
 
Две боголюбиви сестри от близкото село Червена вода благоговейно почитали преподобния и пожелали с частица от неговите мощи да бъде осветен новият храм, който те построили. Обаче не могли да си вземат частица явно, затова си я откраднали. Но колата им не могла да тръгне, докато не се разкаяли и не върнали откраднатата частица.
 
Търновският митрополит Никифор дошъл да се поклони на светите мощи с група духовници. В тая група бил и монах на име Лаврентий. Като целувал мощите, той се опитал да си отхапе частица. Но устата му останала отворена и не могъл да я затвори, докато не се разкаял със сълзи на очи.
 
Преславският митрополит Иоаникий заболял тежко и поискал да го занесат при преподобния Димитрий. Положили го при ковчега на преподобния и започнали да служат божествена литургия. След отпуста на литургията той оздравял напълно.
 
Една нощ турчин решил да ограби църквата на преподобния. Но щом се докоснал до сребърните кандила, нозете му се схванали и сутринта богомолци го изнесли от църквата на ръце. Тоя човек до края на живота си пълзял по улиците на Русе и просел милостиня.
 
Един угро-влахийски воевода пожелал да има мощите на преподобния Димитрий в своята домашна църква. С такава мисия изпратил вБасарбово свои боляри и свещеници. Но светецът не позволил да пренесат мощите му през Дунава. Удивени, пратениците решили добре да разберат волята на Божия угодник. Затова поставили мощите на кола с невпрягани дотогава юнци и оставили животните свободни. Юнците повлекли колата направо в Басарбово и спрели пред църквата.
 
В 1774 г., когато бушувала една от руско-турските войни, руският генерал Петър Салтиков наредил мощите на преподобния Димитрий да бъдат отнесени в Русия. Но букурещкият българин Димитър Поклонник, който служел за преводач на генерала, го помолил да ги остави в Букурещ като обезщетение срещу загубите на румънския народ във войната. И генералът се съгласил. Оттогава тези свети мощи почиват в Букурещ, в църквата “Свети Константин и Елена”.
 
В същия ден се чества паметта на мъченик Марк и на тези, които били убити заедно с него след различни мъчения заради проповядването на Христа в Азия.
В същия ден се чества паметта на преподобния Нестор Летописец.

Всички жития за месец Октомври »

Свети отци на православието

Жития на светци

  • Официален сайт на Софийска епархия
  • Богоносци
  • ДОБРОЛЮБИЕ
  • Лествица
  • ПОКЛОННИЧЕСКО-ПРОСВЕТЕН ЦЕНТЪР Св.Йоан Рилски
  • ПРАВОСЛАВИЕ
  • ВЕРОУЧЕНИЕ ЗА УЧИТЕЛИ И УЧЕНИЦИ
  • АУДИО БИБЛИЯ
  • ВСЕМИРНО ПРАВОСЛАВИЕ
  • ОФИЦИАЛЕН САЙТ НА СВ.СИНОД НА БЪЛГАРСКАТА ПРАВОСЛАВНА ЦЪРКВА - БЪЛГАРСКА ПАТРИАРШИЯ
  • ПРАВОСЛАВЕН СВЯТ