Какво е Божия правда и в какво се състои тя?

Какво е Божия правда и в какво се състои тя?

Едно от най-висшите и несравними Божествени свойства, сили или енергии е Правдата (Правосъдието),което Бог оказва на Своите творения за нормалното, съответстващо на потребностите им битие.Бог удържа и обема творението по два начина: с творческата Си сила - каза и стана, повели и се яви,и с вседържителната Си сила и Промисъл, с които удържа вселената и направлява всичко, съгласно предназначението му.По такъв начин Божията Правда се грижи за всяка твар по достоен за нея начин, за да достигне тя целта,за която я е създал Бог. Именно така се съхранява хармонията в природата. Колкото пъти и по каквато и да е причина да се нарушава тя, Божията Правда възстановява равновесието и благодарение на това се продължава, или по-точно се удължава, съгласно Божествената воля определеното съществуване на творението.
 
След падението на двете разумни природи, на ангелите и на човека, повлекли след себе си и опорочили останалата твар, станало явно действието на Божествените сили, и особено на Божията Правда. Тя отново връща излезлите от подчинението творения в естественото им положение и ги привежда в порядък или поотделно, или всички заедно, според както им е било определено първоначално от Самия Творец. Божията Правда съхранява творението и нищо не може да  повлияе или да измени замисъла . Това се отнася за бездушните стихии. А по отношение на разумните създания, и особено на човека, ако тя се осъществява безусловно, това става, както по всичко е видно, по причина на домостроителството, което по различни пътища изхожда от ползата на всеки поотделно.
 
Действието на Божията Правда е толкова многостранно, че само малцина и особено просветени от Божествената светлина постигат нейните присъди. В това ни убеждава апостол Павел, който казва: ако бихме изпитвали сами себе си, нямаше да бъдем съдени; а бидейки така съдени, от Господа се наказваме, за да не бъдем осъдени заедно със света (1 Кор. 11:31, 32). Тъй като Бог, както Му подобава, устройва всичко по непогрешим начин, Божията Правда се намесва неумолимо, за да възстанови нарушения порядък на нещата, защото творението не било по погрешка.Ако не е Правдата Божия да възстановява равновесието, тогава може да се породи погрешното впечатление,че самият факт на създаването на тварта е довел до грешката, а не някакво нарушение или злоупотреба от нейна страна. 
 
Божията Правда, както и другите свойства на Бога, е съвършена и ние я познаваме по две нейни действия: хармония и равновесие, и продължаваща всеобхватна Божия любов.Дори ако ние нарушаваме заповедта и своя дълг, Бог не отнема от нас Своята удържаща и промислителна любов, не престава да се грижи за нас, тъй като, според апостол Павел, Божествените Му милости са неизтощими.Божията Правда се реализира по различни пътища. Псалмопевецът и изкусни във воденето на невидимата бран свети отци ни съобщават за това доста много. Ако човек внимава над себе си, в своя живот той може да предугажда действието на Божията Правда. Но за това той трябва да заглади своите прегрешения с покаяние и много трудове, пропорционално на слостолюбието, на което се е предал, нарушавайки заповедта. Погледни моето страдание и моето безсилие и прости всичките ми грехове (Пс. 24:18). Коленете ми изнемощяха от пост, и тялото ми се лиши от тлъстина (Пс. 108:24). Ям пепел като хляб, питието си със сълзи размесвам (Пс. 101:10). Ходех тъжен, с наведена глава, като че майка оплаквах (Пс. 34:14). Не бъди безмълвен към моите сълзи (Пс.38:13). 
 
Защото беззаконията си съзнавам и моят грях е винаги пред мене (Пс. 50:5).Нарушението на етическите закони в нашия личен живот или на законите на природата в окръжаващия ни свят влече двойна вина - съгласно закона на всеобемащия Промисъл, с помощта на който Бог пази и удържа творението. Противното на здравия смисъл опорочаване на естеството, произтичащо от невнимателност и безразличие, е един от тези видове нарушаване. Другият вид - противоестественото сластолюбиво удовлетворение на страстната част на нашето същество - е развратеност. 
 
Затова в двата случая е необходима намесата на Божията Правда за възстановяване на равновесието.Именно тази велика точност, с която се осъществява Божията Правда, има предвид нашият Господ, когато казва, че ни една йота, или една чертица от закона няма да премине, докато всичко не се сбъдне (Мат.5:18).Щом всяко престъпление и непослушание получава праведна отплата (Евр. 2:2), какво още ни е нужно да знаем, за да се убедим в безпристрастността на Божията Правда? По тази тема е следващото изречениена светите отци: “Ако не искаш да страдаш, научи се да не постъпваш лошо!”. Къде е казано по-ясно. Незаспиващото око на всеобемащия Божи Промисъл безпогрешно, както подобава на Бога, с помощта на Правдата наблюдава Своето творение, колкото и непостижимо да ни се струва това.
 
АТОНСКИ БЕСЕДИ: Отговори на атонския Старец Иосиф Ватопедски на въпроси на поклоници
Старецът Иосиф Ватопедски
Славянобългарски манастир “Св. Вмчк Георги Зограф”©, Света Гора, Атон, 2005 г.

Свети отци на православието

Жития на светци

  • Официален сайт на Софийска епархия
  • Богоносци
  • ДОБРОЛЮБИЕ
  • Лествица
  • ПОКЛОННИЧЕСКО-ПРОСВЕТЕН ЦЕНТЪР Св.Йоан Рилски
  • ПРАВОСЛАВИЕ
  • ВЕРОУЧЕНИЕ ЗА УЧИТЕЛИ И УЧЕНИЦИ
  • АУДИО БИБЛИЯ
  • ВСЕМИРНО ПРАВОСЛАВИЕ
  • ОФИЦИАЛЕН САЙТ НА СВ.СИНОД НА БЪЛГАРСКАТА ПРАВОСЛАВНА ЦЪРКВА - БЪЛГАРСКА ПАТРИАРШИЯ
  • ПРАВОСЛАВЕН СВЯТ