Слово за Петрови заговезни и Апостолския пост

Слово за Петрови заговезни и Апостолския пост

Скъпи братя и сестри в Христа,  

Днес, на Петрови заговезни, 15 юни 2025 г., се събираме с трепет в сърцата, за да се подготвим за свещения Апостолски пост, който започва утре и ще ни води до навечерието на празника на светите първовърховни апостоли Петър и Павел. В този ден, изпълнен с духовна подготовка, нека първо се обърнем към Бога с покаяние и смирение.
 
От мое име, аз, недостойният, моля за прошка от всеки един от вас - ако с дума, дело или мисъл съм ви огорчил или наранил. Простете ми, братя и сестри, както и аз от сърце прощавам на всички, които може би са ме огорчили. Нека влезем в този пост с чисти сърца, освободени от тежестта на обидите, с любов и единство, както Христос ни учи. Позволете ми да ви подканя да се прегърнем духовно, да си подадем ръка и да се помолим заедно за Божията милост, която да ни укрепи в дните на поста.
  
Апостолският пост - време за духовно израстване
Апостолският пост, наричан още Петров пост, е време, в което подражаваме на светите апостоли, които след слизането на Светия Дух на Петдесетница се подготвяли с молитва и пост за своята проповед. Този пост е по-лек от Великия пост, но не по-малко важен. Той ни призовава към смирение, към въздържание и към усилена молитва, за да се приближим към Бога и да укрепим вярата си.  

Какво се яде и какво не се яде през Петровия пост?
Според православния канон, през Апостолския пост, който продължава от утре, 16 юни т.г., до навечерието на Петровден, 28 юни, се въздържаме от месо, млечни продукти и яйца. Позволени са храни от растителен произход - плодове, зеленчуци, зърнени храни, бобови култури, ядки, мед. В определени дни, като понеделник, вторник и четвъртък, може да се консумира риба, а в събота и неделя също риба и морски дарове.




На 24 юни, когато честваме Рождението на св. Йоан Кръстител ( Еньовден ), е разрешена риба.
 
Но нека не забравяме, че истинският пост не е само в храната. Както казва св. Йоан Златоуст, "постът на тялото е нищо без поста на душата". Въздържайте се от гняв, завист, осъждане и празни думи. Постете с любов, с милосърдие и с молитва, защото постът е духовен подвиг, който ни приближава към Бога.
  
Изповедта и Причастието - път към обновление
В този пост ни се дава благодатна възможност да се изповядаме и да приемем Св. Причастие. Изповедта е свещен момент, в който заставаме пред Бога с открити сърца, признавайки греховете си пред свещеника, който е свидетел на нашето покаяние. Тя не е само изповядване на греховете, но и освобождаване от тях, изцеление на душата.
Подгответе се за изповед с искрена молитва и размисъл - попитайте се: "Какво в моите мисли, думи и дела ме отдалечава от Бога?".

След изповедта, когато сме получили прошка, можем да се удостоим да приемем Св. Причастие - Тялото и Кръвта Христови. Това е най-великият дар, който ни съединява с Христа и ни дава сила да живеем според Неговата воля. Подхождайте към Причастието с благоговение, с вяра и с чисто сърце, защото в него е животът вечен.  

Молитва за прошка и благословение
Скъпи мои, нека този пост бъде време на обновление, на смирение и на любов. Простете ми още веднъж от сърце, както и аз прощавам на всички с цялата си душа. Нека се молим заедно за Божията благодат, която да ни води през тези свети дни. Нека светите апостоли Петър и Павел, чиято памет ще почетем скоро, ни закрилят и ни вдъхновяват да бъдем верни свидетели на Христовата истина.  

Молете се непрестанно, обичайте искрено, прощавайте щедро. И нека Божият мир, който надвишава всякакъв разум, бъде с всички нас. Амин!
свещеник Васил Василев, гр. Шумен

Свети отци на православието

Жития на светци

  • Официален сайт на Софийска епархия
  • Богоносци
  • ДОБРОЛЮБИЕ
  • Лествица
  • ПОКЛОННИЧЕСКО-ПРОСВЕТЕН ЦЕНТЪР Св.Йоан Рилски
  • ПРАВОСЛАВИЕ
  • ВЕРОУЧЕНИЕ ЗА УЧИТЕЛИ И УЧЕНИЦИ
  • АУДИО БИБЛИЯ
  • ВСЕМИРНО ПРАВОСЛАВИЕ
  • ОФИЦИАЛЕН САЙТ НА СВ.СИНОД НА БЪЛГАРСКАТА ПРАВОСЛАВНА ЦЪРКВА - БЪЛГАРСКА ПАТРИАРШИЯ
  • ПРАВОСЛАВЕН СВЯТ